MÜZİK

MÜZİK

Eğitim programımız öğrencilerimizin müzikal yeteneklerinin yanı sıra sanatsal bakış açısını geliştirerek onları donanımlı bir şekilde yetiştirmeyi hedefler. Küçük yaşlardan itibaren orff ve elementer müzikle tanışan öğrencilerimiz Beden Perküsyonu çalışmaları ile vücudunun farklı bölümlerini ve bu bölümlerden çıkan ritmik sesleri fark ederek, vücudunu bir ritim çalgısı gibi kullanırlar. Ayrıca öğrencilerimiz derslerde enstrümanları da yakından tanıyarak inceler ve enstrümanlar arasındaki farklılıklarında bilincine varır. Enstrüman çalarken müzikal yaratıcılığını kullanarak dinlediği müziklere kendi sesiyle eşlik eder. 2.sınıftan itibaren öğrenilen solfej eğitimi melodika ile pekiştirilir.

Sanat Logo

MÜZİK SINIFLARINDA MÜZİĞİ HİSSET

Eyüboğlunda müzik eğitimi, piyano, gitar, flüt, saksafon, obua, klarnet, arp, akordeon, suzafon, timpani, gong gibi müzik aletlerinin bulunduğu, bilgisayar, projeksiyon ve akıllı tahtalarla uyumlu çeşitli müzik yazılımlarından yararlanılan donanımlı müzik sınıflarımızda verilir.

ENSTRUMAN ÇAL, BRANŞINI SEÇ

Öğrencilerimizin, kişisel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, enstrüman çalma becerilerini geliştirmek amacıyla 5. Sınıftan itibaren branş derslerimiz eğitim programımızda yer alır. MEB ve IB ortak müfredatımız ile öğrencilerimiz keman, gitar, perküsyon, müzik teknolojileri, koro ve nefesli çalgılar (saksafon ve klarnet) gibi branşlarda uzmanlaşma yolundaki ilk adımlarını atar. Yeteneklerini keşfetmelerine olanak veren sağlam bir temel oluşturulur.

MÜZİK KULÜPLERİYLE RUHUNU VE YETENEKLERİNİ BESLE…

Müziğe ilgi duyan öğrencilerimiz, ilkokuldan itibaren seçecekleri müzik kulüpleriyle müzikle kurdukları bağı sürdürebilir. Öğrencilerimize,

  • İlkokulda, Keman Kulübü, Cello Kulübü ve Gitar Kulübü,
  • Ortaokulda, String Ensamble, Cello, Middle School Band,
  • Lisede, String Ensamble, High School Band, Jazz Drum, Acapella, Wind Orchestra külübü seçenekleri sunulmaktadır.

ŞARKI SÖYLE; SAHNELE…

Müzik ve Dans Gecesi

Ses gelişimlerine göre öğrencilerimiz okul korosunda görev alırlar. Ayrıca yıl boyunca koro branş derslerimizde yapılan çalışmalar sonucunda da öğrencilerimiz her yıl Müzik ve Dans Gecesi ile başarılarını taçlandırırlar.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından uzun yıllardır düzenlenen geleneksel etkinliklerimizden Müzik ve Dans Gecesi, öğrencilerimizin yıl boyunca hazırladıkları gösterileri öğrenci, öğretmen, çalışan ve velilerimize sergiledikleri, yüzlerce öğrencimizin katılımıyla ve performanslarıyla gerçekleşen büyük bir organizasyondur.

Klasik eserlerden, caza, halk müziğinden, müzikal şarkılarına pek çok türde ve dilde şarkılarla, okul orkestramızın ve koromuzun seslendirdiği geniş bir repertuarla, modern dans, halk oyunları ve dünya danslarından örneklerle unutulmaz bir deneyimdir.


Sesinle Parla Ses Yarışması

2006 yılından bu yana geleneksel etkinliğimiz olarak Eyüboğlu Eğitim Kurumları bünyesinde düzenlediğimiz Sesinle Parla Ses Yarışmasında ortaokul ve lise öğrencilerimiz seslendirdikleri Türkçe ve yabancı şarkılarla, görsel şovlarıyla yarışırken heyecanlı ve keyifli bir sahne deneyimi yaşarlar.

Yarışma, bugüne kadar 1200’den fazla öğrenciye yeteneklerini sergileme fırsatı sunmuştur. Yarışmada hedef, ülkemizde ve dünyada geçerli, çok sesli olmak kaydı ile rock, pop, Türk müziği, caz, soul, halk müziği, R&B, chill out, metal, funky gibi farklı türlerden seçtikleri şarkıyı en iyi şekilde seslendirmesidir.

İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında adaylar performans videolarını iletir, okulumuz müzik öğretmenlerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen performanslardan finalde yarışacak 9 ortaokul ve 9 lise öğrencisi belirlenir. İkinci aşamada ise finalistler canlı performanslarını sergiler ve jüri oylaması sonucunda yarışmanın kazananları belirlenir ve açıklanır.

2006’dan beri Tarık Sezer, Soner Arıca, Göksel, Coşkun Demir, Suat Suna, Reha Özcan, Özgün, Nihan Akın, Bora Öztoprak, Armağan Durdağ, Barış Bilgili, Bilgen Bengü, Erkan Oğur, Esra Taşkıran, Çiçek Dilligil, Murat Evgin, Yasemin Conka, Hakan Yılmaz, Uğur Can Yenal, Ebru Cündübeyoğlu, Bora Duran, Birol Namoğlu, Begüm Günceler, Alp Doğan Türeci gibi pek çok jüri üyesinin oylarıyla yarışmanın kazananları belirlenmiştir.

Uluslararası Platformlarda Unutulmaz Deneyimler

Songs Of Hope

Songs Of Hope

ABD'nin Minnesota eyaletinin Saint Paul şehrinde düzenlenen, dünyanın dört bir yanından 10 yaş ve üzeri çocukların katıldığı, 6 hafta süren performans sanatları yaz kampı olan Songs Of Hope, katılımcılara birçok ülkeden müzik öğrenip sergileme şansı vermenin yanında, bu deneyimi farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen çocukların bir arada yaşama olanağını sunar. Müzik ve performans sanatlarına ilgi duyan ve bu alanda uluslararası bir deneyim yaşamak isteyen Eyüboğlu 6. sınıf öğrencileri Songs of Hope kampına katılırlar.

Art Fest

Art Fest

Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik Art Fest etkinliğimiz, öğrencilerimize 2 hafta boyunca en az 10 ülke ve 15 şehri gezme imkânı sunarak, kültürlerarası bir bilincin gelişmesine katkı sağlar. Bu etkinlikle, öğrencilerimiz, dünyanın en önemli müzik festivallerinde sahne alma şansı bulur.

Amsterdam Değişim Projesi

Amsterdam Değişim Projesi

Amsterdam Değişim Projesi, kültürel ve sosyal etkinliklerimiz kapsamında gerçekleşen bir öğrenci değişim projesidir. Amsterdam’a giderek, orada konser veren enstrüman çalma yeterlilikleri gelişen öğrencilerimizden oluşan orkestramız, sonrasında Türkiye’de Amsterdam’dan gelen öğrencileri ağırlar ve birlikte bir konsere daha imza atarlar.

DİNLE...

Eyüboğlunda eğitim gören tüm öğrencileri yetenekleri doğrultusunda yönlendirebilmek amacıyla her akademik yılın başında, Gösteri Sanatları Bölümü öğretmenleri tarafından yetenek taraması yapılır. Yapılan yetenek taramaları doğrultusunda enstrüman çalan öğrencilerimiz her hafta düzenli olarak yapılan öğle dinletilerinde solo performans sergiler. Bu mini konserlerde arkadaşlarını dinleme fırsatı bulan öğrencilerimiz keyifli anlar yaşar.