GELENEKSEL ETKİNLİKLERİMİZ

GELENEKSEL ETKİNLİKLERİMİZ

Çeyrek Asrı Aşan Geleneksel Etkinliklerimiz Gurur Kaynağımız

Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında her öğrencinin, kendi ilgi alanı ve yeteneği doğrultusunda sosyal açıdan güçlenmesine akademik başarı kadar önem veriyoruz. Okullarımızda her yaş grubuna yönelik, öğrencilerimizin seviyeleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda açılan 100’den fazla öğrenci kulübünden seçtikleri kulüplerle, okul sonrası yapılan takım ve özel yetenek çalışmaları, katıldıkları ulusal, uluslararası yarışma ve etkinliklerle olduğu kadar, Eyüboğlunda okul yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelen düzenlediğimiz etkinliklerle de sosyal becerilerini ve yeteneklerini geliştiriyorlar.

Köklü bir geçmişe sahip Eyüboğlu’nda, kimilerini 30 yıldan uzun süredir gerçekleştirmeyi sürdürdüğümüz, ulusal ve uluslararası bilinirliğe sahip, her biri ayrı bir değer olan etkinliklerimiz gurur kaynağımız…

  • 34. Müzik ve Dans Gecesi
  • 33. Edebiyat ve Kitap Günleri
  • 33. Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası
  • 28. Bilim ve Gökyüzü Şenliği
  • 24. Aktif Resim Yarışması
  • 20. Veli Sempozyumu
  • 20. TOK Konferansı
  • 17. Sesinle Parla Ses Yarışması
Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası
Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası

1991 yılından bugüne satranç turnuvası düzenleyen bir eğitim kurumu olmanın gururunu yaşayan Eyüboğlu Eğitim Kurumları, 1998 yılında müfredatında satranç dersine yer veren ilk Türk eğitim kurumu olmuştur. Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası, öğrencilere, problem çözme, zihni disipline etme, bilgi üretme gibi nitelikleri kazandırmanın yanında, karşısındakine saygılı olma, paylaşma, rekabet etme, farklı bakış açılarını kabullenme gibi kişisel ve toplumsal değerlerini güçlendirmeyi de hedefleyen bir etkinliktir. 2019 yılından itibaren “uluslararası” bir nitelik kazanan turnuva, her yıl çok sayıda satranç sporcusunun katılımıyla gerçekleşir. Eyüboğlu Beyaz Fil Uluslararası Satranç Turnuvası, yalnızca Eyüboğlu öğrencilerine değil, Türkiye’den her yaşta ve seviyede satranç sporcusuna, Elite, U18, U14, U12, U10 ve U8 olmak üzere 6 farklı kategoride yarışma olanağı sunar.

Edebiyat ve Kitap Günleri

Eyüboğlu Edebiyat ve Kitap Günleri, birikim sağlamada, iletişim kurmada ve dünyayı algılamada kitap okumanın gerekliliği yaklaşımından yola çıkarak düzenlenir. Her yıl bir tema ve sloganla yola çıkan Edebiyat ve Kitap Günleri, öğrencilere kitap okuma zevki ve alışkanlığını kazandırmayı hedefler. Üç gün süren etkinlik süresince öğrenciler Eyüboğlu Eğitim Kurumlarına konuk olan yazarlarla tanışma, söyleşi yapma, kitaplarını imzalatma fırsatı bulur. Öğrenciler ve veliler etkinlik süresince okulda kurulan yayınevi stantlarında binlerce kitapla buluşur. Eyüboğlu Edebiyat ve Kitap Günleri kapsamında ayrıca Kütüphane ve Medya Merkezi’nin kitap raflarını birbirinden ayıran sembolik sokaklarına her yıl, ünlü edebiyatçılardan birinin adı verilir. Attila İlhan, Sabahattin Eyüboğlu, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Lev Nikolayeviç Tolstoy, William Shakespeare, Haldun Taner, Behçet Necatigil, Mehmet Akif Ersoy, Yaşar Kemal ve Dostoevsky bu isimler arasındadır.

Edebiyat ve Kitap Günleri
Müzik ve Dans Gecesi
Müzik ve Dans Gecesi

Müzik ve Dans Gecesi, öğrencilerin yıl boyunca hazırladıkları gösterileri, öğrenci, öğretmen, çalışan ve velilerle buluşturabilmek amacıyla düzenlenir. Etkinlikte, okul korosunun, okul orkestrasının ve dans gruplarının sahnelediği klasik eserler, müzikaller, Türkçe ve yabancı dillerde şarkılar ve dans performansları yer alır. Bu özel geceyi her yıl bir sivil toplum kuruluşu yararına sahneleyen öğrencilerimiz müzik, dans ve görsel sanatlar dallarındaki performanslarıyla bizlere unutulmaz bir gece yaşatır.

Uluslararası Bilgi Kuramı Konferansı

Uluslararası Bakalorya Programlarını uygulayan okullarda, Theory of Knowledge (TOK) olarak adlandırılan “Bilgi Kuramı” dersi programın önemli bir parçasıdır. Bu derste öğrencilerin bilgi ve değer yargıları söylemlerine ve iddialarına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmalarını, başkalarının inanç ve yargılarına hoşgörü ve anlayış göstermelerini sağlamak amaçlanır.

Bilgi ve kültür temalı Uluslararası Bilgi Kuramı Konferansı’nın amacı, farklı kültürlerden gelen IBDP (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı) öğrencilerini bir araya getirmek, öğrencilerin bilgi ve kültür teması altında fikirlerini tartışmalarını, kültürleri görerek ve tanıyarak anlamalarını, İstanbul gibi zengin kültür mozaiğine sahip bir kentte, teori ve pratiği bir araya getirmelerini, gençlerin birbirlerini anlayarak dünya kültürüne ve barışına hizmet etmelerini sağlamaktır.

Konferans, katılımcı öğrenci ve öğretmenler tarafından gerçekleşen bilgi ve kültür temasının farklı bakış açılarıyla ele alındığı sunumlardan, kültürümüzü ve farklı kültürleri tanımaya yönelik çeşitli aktivitelerden oluşur. Çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar, konferans süresince Eyüboğlu öğrencileri ve öğretmenlerinin evlerinde konaklayarak Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde eder. Dünyada ilk kez Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından gerçekleştirilen TOK Konferansı, uluslararası platformlarda büyük ilgi gören son derece önemli bir organizasyondur.

TOK Konferansı

Geleceğe Atılan Adımlarda Birlikte Yürüyoruz...

Üniversite Fuarı
Üniversite Fuarı

Üniversite Fuarı, Eyüboğlu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından öğrencilerin kariyer planlamalarına rehberlik etmek, kişisel gelişim ve mesleki tercihlerine yönelik olarak farkındalık kazandırmak ve destek vermek amacıyla düzenlenen rehberlik etkinliklerimizden biridir. Üniversite Fuarına, yurt içi ve yurt dışından çeşitli üniversitelerin temsilcileri katılır. Üniversite tanıtım atölyeleri ve üniversite tanıtım stantlarının yer aldığı etkinlikte, öğrenciler gün boyunca farklı üniversitelerin kampüsleri, bölümleri ve öğrencilere sundukları imkanlar konularında bilgi sahibi olma fırsatı bulur.

Kariyer Günü
Kariyer Günü

Kariyer Günü, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine en uygun mesleği seçmelerine yardımcı olmak, ilgi duydukları mesleklerle ilgili sorularına yanıt bulmalarını sağlamak amacıyla düzenlenir. Eş zamanlı oturumlar ve meslek atölyeleri olarak sürdürülen etkinlikte; alanında uzman, teoriği pratikle birleştirmiş meslek insanları, akademisyenler, iş dünyasının etkili isimleri ile bir arada olunur. Kariyer Günü etkinliği öğrencilerin kariyer planlama süreçleri ve mesleki karar alma, mesleki hedef belirleme aşamalarında etkili bir yer tutar.

Kolej Günü
Kolej Günü

Kolej Günü, yurt dışındaki üniversitelerde okuyan Eyüboğlu mezunları ile yurt dışında okumak isteyen Eyüboğlu öğrencilerini buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen bir etkinliktir. İlk kez 2004-2005 eğitim-öğretim yılında düzenlenen etkinliğe yurt dışında okuyan Eyüboğlu mezunları katılır. Etkinlikte öğrenciler sadece eğitim konusunda değil, yurt dışında sosyal yaşam, yurt olanakları gibi konularda da bilgi edinir.

Hayatın İçinde Her Branşta İzimiz Var...

Gökyüzü ve Astronomi Şenliği
Bilim ve Gökyüzü Şenliği

Bilim ve Gökyüzü Şenliği, Eyüboğlu öğrencilerinin yanı sıra, farklı okullardan öğrencilerin bilimsel projelerini sergiledikleri, bilimsel gösterilerin, yarışmaların, eğlenceli deneylerin, ödüllü bilgi yarışmalarının, gökyüzü gözlemlerinin gerçekleştiği bir etkinliktir. 1997 yılında açtığı ilk gözlemevi ile öncü bir eğitim kurumu olan Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın Çamlıca ve Kemerburgaz kampüslerinde yer alan gözlemevleri, Kemerburgaz planetaryumu gibi olanakları ile zenginleşen bu geleneksel etkinliğimizde, gök cisimleri ve gökyüzünün olağanüstü özellikleri yakından incelenir. Festival süresince anaokulundan liseye tüm öğrenciler ve veliler, fen bilimlerine ve astronomiye dair ilginç bilgiler edinir; bilimin keyifli yönlerini keşfederler. Etkinlik süresince öğrencilerin sergiledikleri projeler jüri tarafından çeşitli kategorilerde değerlendirilir ve dereceye giren öğrencilere, günün sonunda törenle ödülleri verilir.

Sesinle Parla Ses Yarışması
Sesinle Parla Ses Yarışması

2006 yılından bu yana geleneksel etkinliğimiz olarak Eyüboğlu Eğitim Kurumları bünyesinde düzenlediğimiz Sesinle Parla Ses Yarışmasında ortaokul ve lise öğrencilerimiz seslendirdikleri Türkçe ve yabancı şarkılarla, görsel şovlarıyla yarışırken heyecanlı ve keyifli bir sahne deneyimi yaşarlar.

Yarışma, bugüne kadar 1200’den fazla öğrenciye yeteneklerini sergileme fırsatı sunmuştur. Yarışmada hedef, ülkemizde ve dünyada geçerli, çok sesli olmak kaydı ile rock, pop, Türk müziği, caz, soul, halk müziği, R&B, chill out, metal, funky gibi farklı türlerden seçtikleri şarkıyı en iyi şekilde seslendirmesidir.

İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında adaylar performans videolarını iletir, okulumuz müzik öğretmenlerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilir; finalde yarışacak öğrenciler belirlenir. İkinci aşamada ise finalistler canlı performanslarını sergiler ve değerli müzisyenlerin de yer aldığı jüri oylaması sonucunda yarışmanın kazananları belirlenir ve açıklanır.

Geleneksel Etkinliklerimiz
Geleneksel Etkinliklerimiz
Aktif Resim Yarışması
Aktif Resim Yarışması

1998 yılından bugüne gerçekleştirilen Aktif Resim Yarışması, onlarca öğrencinin aynı anda resim yaptığı, Türkiye’nin ilk ve tek anlık resim yarışmasıdır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı yarışmada, öğrencilerin verilen konu doğrultusunda, belirli bir zaman diliminde resim yapmaları istenir. Resimler sanatçıların da dahil olduğu jüri tarafından değerlendirilerek, gün sonunda düzenlenen bir ödül töreniyle öğrencilere ödülleri takdim edilir.

Veli Sempozyumları
Veli Sempozyumları

Eğitimin okul, veli, öğrenci iletişim ve etkileşimi ile gerçekleşen bir süreç olduğu anlayışından yola çıkılarak 2001 yılından bugüne düzenlenen Veli Sempozyumu’nda veliler, saygın ve değerli uzmanlarla buluşur. Ayrıca sempozyumda Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğretmenleri tarafından birbirinden ilgi çekici konuları içeren sunumlar gerçekleştirilir. Katılımcı veliler, anaokulundan liseye kadar tüm seviyeler için hazırlanan bu sunumlardan tercih ettiklerine katılır.