YEMEK

YEMEK

Çocukların hem fiziksel hem zihinsel büyüme ve gelişimleri için en önemli faktör sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Özellikle okul çağında kazanılan beslenme alışkanlıkları bir ömür boyu sürmektedir. Bu sebeple okullarımızda öğrencilerimize yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanır ve bu yönde gerekli olanaklar sağlanır.

Okullarımızda yemek hizmetleri Sofra/Compass Group tarafından EUREST markası ile okul yönetiminin kontrolünde sağlanır. Okullarımızda anaokulu, hazırlık ve 1-8. sınıflarımızdaki öğrencilerin yemek hizmetinden faydalanır. Lise hazırlık sınıfından itibaren yemek hizmeti almak istemeyen öğrencilerimiz okul kafeteryalarından yararlanabilmektedir.

Yemek
Yemek

EUREST öğrencilerimize hizmet verirken aşağıda belirtilen standartlarla operasyonlarını yürütmektedir:

 • Menüler, mevsim sebze/meyvelerinin seçilmesine özen gösterilerek ve çocuklarımızın yaş gruplarının günlük kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, sağlıklı ve dengeli beslenme prensipleri konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler ve gıda mühendisleri tarafından planlanmaktadır.
 • Bilimsel sağlık otoritelerinin önerileri doğrultusunda, menülerde tüm temel besin öğelerini içeren “Sağlıklı Tabak” modeli benimsenmektedir. Sağlıklı tabak modeli 5 temel besin grubunu (1. Süt-yoğurt grubu, 2. Et-yumurta-kuru baklagil grubu, 3. Sebze grubu 4. Meyve grubu, 5. Tahıl ve ekmek grubu) içermektedir. Kriterler gereği her öğünün bunlardan en az 3 besin grubunu karşılaması hedeflenmektedir.
 • Menülerde salatalar, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagillere yer verilerek bilişsel gelişimin ve sağlıklı sindirim sisteminin en büyük destekçisi olan posa/lif içeriği yüksek gıdaların tüketimi teşvik edilmektedir. Bununla birlikte günlük basit şekerden gelen enerji miktarının %10'un altında olması hedeflenerek basit karbonhidrat tüketiminin azaltılması amaçlanmaktadır.
 • Gelişme çağında olan çocuklarımızın artan protein gereksinimleri göz önünde bulundurularak menülerimizde biyo-yararlılığı yüksek protein kullanımı sağlanmaktadır. Bunun yanında, çocukların kemik, diş sağlığı, sinir sistemi ve bilişsel gelişimin sağlanması için vazgeçilmez olan kalsiyumun temel kaynaklarından peynir, yoğurt, süt gibi besin maddelerin menülerde bulunmasına özen gösterilmektedir.
 • Menüler, Yemek Komitesi tarafından ortaklaşa karar verilip onaylanmaktadır. Menü değişikliklerinde yemek komitesinin onayı gereklidir.
 • Yemekhanelerde kullanılan hammaddeler Türkiye’nin en seçkin firmalarından tedarik edilir ve tedarikçiler rutin kontrollere tabi tutulmaktadır.
 • Yemeklerde kalp ve damar sağlığı bakımından olumsuz etkileri olan yağ çeşitleri ve pişirme teknikleri kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunların yerine tereyağı ve doymuş yağ içeriği düşük, sağlığa faydalı yağ asitleri içeren bitkisel kaynaklı sıvı yağlar ve zeytinyağı kullanılmaktadır.
 • Yemekler hazırlanırken besinlerin vitamin ve mineral içeriğini kaybetmemeleri için en sağlıklı pişirme teknikleri uygulanmaktadır. Haşlama, buğulama, ızgara, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri teşvik edilmekte, kızartma, bol yağda kavurma gibi hastalık riski oluşturan ve trans yağ miktarını artıran pişirme yöntemlerinden kaçınılmaktadır.
 • Taze ya da donmuş sebzeler ve patates, konveksiyonel fırında minimum düzeyde yağ kullanılarak pişirilmektedir.
 • Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde (Mayıs-Kasım ayları arasında), yapım tekniği bakımından riskli olan mikrobiyal yükleri nedeniyle risk oluşturabilecek gıdaların üretimi kesinlikle yasaktır.
 • Servis edilen tüm yemeklerin ‘’yağ ve tuz‘’ miktarları, uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmiş değerler göz önünde bulundurularak sınırlandırılmış ve standartlaştırılmıştır. Tüm yemeklerde bu standartların korunmasına özen gösterilmektedir ve bilgisayar ortamında geliştirilen ‘Işıklı Uyarı Sistemi’ ile otomatik olarak kontrol edilmektedir.
 • Pişirilen yemekler, servis edilinceye kadar sıcak tutma modunda bekletilir ve 65 °C’nin üzerinde servise sunulur.
 • Yemek servisinde hijyene son derece dikkat edilerek porselen tabak ve cam bardak kullanılmaktadır.
 • Bulaşık makinelerinde yıkanmış çatal bıçak vb. küçük ekipmanlar otomatik makinelerde el değmeden ve doğal malzemeler yardımıyla kurulanmakta, parlatılarak servise sunulmaktadır.
 • Kalite yönetim sistemi standart gereklilikleri doğrultusunda menü planlama aşamasından başlayarak yemeğin sunulması ve sonrasında örnek numunelerin saklanmasına kadar olan süreç kesin kurallara bağlanmıştır. Aynı zamanda mutfaklarımız, düzenli olarak kurumsal laboratuvarlar tarafından denetlenmektedir.
 • Mutfak ve çalışan personelleri hijyen açısından iç ve dış denetimciler tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca her zaman okul yönetimi tarafından denetlenmeye hazırdır.
 • Mutfakta temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan maddeler dünya çapında onay görmüş firmalardan seçilir. Günlük dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak kayıt altına alınır.